Władca Pierścieni

"Władca Pierścieni" to jedna z najbardziej niezwykłych książek współczesnej literatury. Opowieść ta rzuca na czytelnika swojego rodzaju czar, z którego nawet po zakończeniu lektury trudno się uwolnić. Dla ogromnych rzesz czytelników powieść ta stała się najbardziej ukochaną i osobistą lekturą, do której bardzo często powracają. Po jej skończeniu czuje się żal, że to już wszystko. Jednak zawsze można wrócić do początku i od nowa przeżyć tą historię.


Drużyna Pierścienia

  4

Historia zaczyna się w Shire, spokojnym kraiku zamieszkiwanym przez hobbitów. Przedziwnym zrządzeniem losu, właśnie tam znalazł się Pierścień Władzy, stworzony...

J.R.R.Tolkien, 1954
Seria: Władca Pierścieni
Kraina: Śródziemie

   Dwie Wieże

  4

"Dwie Wieże" to opowieść o drogach, jakie wybrali poszczególni członkowie Drużyny Pierścienia po jej rozpadzie. Trójka z nich wyrusza na poszukiwanie przyjació

J.R.R.Tolkien, 1954
Seria: Władca Pierścieni
Kraina: Śródziemie

   Powrót Króla

  4

"Powrót Króla" opowiada o zmierzchu Trzeciej Ery Śródziemia. Przenosimy się do Gondoru, gdzie namiestnik zdaje się pogrążać w szaleństwie. Nad świat nadciągają...

J.R.R.Tolkien, 1955
Seria: Władca Pierścieni
Kraina: Śródziemie

   

"Władca Pierścieni" powstawał z przerwami w latach 1936 - 1949, a jego pierwsze wydanie (1954-1955) odniosło ogromny sukces na całym świecie. Początkowo powieść miała być kontynuacją opowieści o hobbitach, ale stopniowo rozrosła się w historię Wielkiej Wojny o Pierścień i objęła liczne wzmianki o jeszcze wcześniejszych wydarzeniach. Już w "Hobbicie" miały miejsce wzmianki o starszych, ważniejszych i tajemnych sprawach. Odkrycie sensu tych epizodów, oraz ich związku z najstarszą historią prowadzi w głąb Trzeciej Ery, Śródziemia i Wojny o Pierścień, która była najdonioślejszym zdarzeniem tamtej epoki.

Głównym motywem powstania książki był zamiar autora aby wypróbować swych sił w napisaniu długiej opowieści, przykuwającej uwagę czytelnika, równocześnie bawiącej, zachwycającej i wzruszającej. Powieść wprowadza nas w świat całkowicie wymyślony przez autora - fantastyczny, lecz ukazany nadzwyczaj szczegółowo. Opowieść ta rzuca na czytelnika swojego rodzaju czar, z którego nawet po zakończeniu lektury trudno się uwolnić. Dla ogromnych rzesz czytelników powieść ta stała się najbardziej ukochaną i osobistą lekturą, do której bardzo często powracają. Jednak książka ta ma jedną wadę, a mianowicie jest za krótka. Po jej skończeniu czuje się żal, że to już wszystko. Jednak zawsze można wrócić do początku i od nowa przeżyć tą historię.

"Władcę Pierścieni" J.R.R. Tolkiena często określa się błędnym mianem trylogii. W rzeczywistości jest to jedna powieść, składająca się z sześciu ksiąg, wraz z uzupełniającymi ją dodatkami, która jest publikowana w trzech osobno zatytułowanych tomach. Taką postać nadano decyzją wydawcy, a nie autora, w pierwszej edycji angielskiej i tak już zostało do dzisiaj.

Tom pierwszy - "Drużyna Pierścienia" - opowiada o naradzie w Rivendell, wyborze członków Drużyny Pierścienia, o ich przygodach i ostatecznym rozpadzie drużyny.

Tom drugi - "Dwie Wieże" - opowiada o losach poszczególnych członków Drużyny od chwili jej rozproszenia, aż do nadejścia wielkich Ciemności i wybuchu Wojny o Pierścień. Dwoma głównymi ośrodkami wydarzeń jest wieża Orthank w warowni w Insengradzie, oraz wieża Minas Morgul w Mordorze.

Tom trzeci - "Powrót Króla" - opowiada o Wojnie o Pierścień, zakończeniu misji Powiernika Pierścienia i rozgrywce między Gandalfem a Sauronem, zakończonej rozpędzeniem Ciemności.

Opowieść zaczyna się w roku 1401 (wg kalendarza Shire’u), gdy Bilbo Baggins szykuje się do uroczystego obchodu swoich sto jedenastych urodzin. W tym dniu, z pomocą swojego przyjaciela - czarodzieja Gandalfa Szarego, przekazuje znaleziony przed laty w jaskini goblinów złoty Pierścień swemu spadkobiercy, którym jest Frodo Baggins. Miało to decydujący wpływ na przyszłość całego Śródziemia…

Artykuły

Streszczenie książki 'Drużyna Pierścienia'
Tom pierwszy, zatytułowany „Drużyna Pierścienia” (na który składa się księga pierwsza i druga), opowiada o odejściu Bilbo Bagginsa z Shire’u...
Autor: Simbelmyne

Streszczenie książki 'Dwie Wieże'
Tom drugi, zatytułowany „Dwie Wieże” (na który składa się księga trzecia i czwarta), opowiada dalszych losach rozbitej Drużyny, m.in. o skrusze i...
Autor: Simbelmyne


Komentarze czytelników


Trylogia jest po prostu cudowna.kiedy czytałam ją czułam sie tak, jakbym była wśród bohaterów. Z trudem odrywałam się od książki. Tolkien wprowadza w niej niesamowity nastrój.

[Galadriel, 03.12.2007]


Tę serię - Trylogię - poznałem jeszcze przed "erą Władcy Pierścieni", gdy mówili o niej tylko miłośnicy fantasy. Pierwszy raz czytałem te książki w przekładzie, jakże pięknym, M. Skibniewskiej. Egzemplarze były już bardzo leciwe, a ich zapach jakże współgrał z klimatem swiata fantasy. Gdy myślę o Władcy Pierścieni w nozdrzach czuję ten zapach niemalże pradawnej historii. I tylko żałuję, że nie dane jest mi żyć w świecie, gdzie bohaterstwo i przyjaźn jest tym co się liczy najbardziej... A może gdy odejść przyjdzie czas, będę mógł wybrać sobie niebo?! Śródziemie to będzie mój wybór...
Pozdrawiam

[Zybeks, 16.01.2005]


Uwielbiam Tolkiena jako pisarza, twórcę takiej cudownej serii!! Nigdy nie spotkałam się z książkami które wciągnęły by mnie tak jak 'Władca Pierścieni' czy 'Hobbit czyli Tam i z powrotem'. Świetna trylogia, perfekcyjnie stworzony świat w który czytelnik zaczyna wierzyć poczynając od pierwszych kart. Polecam!!! ( 5/5 najulubieńsza.... wraz z Hobbitem )

[areta sinari, 02.10.2009]


Doskonały klimat książki, doskonali bohaterowie i doskonale opracowane zdarzenia. Jedyne czego mi brak w tej serii to humor. Jest w niej tego stanowczo zbyt mało!

[piterV182, 26.07.2008]


Absolutna klasyka gatunku fantasy ze wszystkimi tego wadami i zaletami. Ogromny świat stworzony od podstaw przez Tolkiena jest spójny w każdym szczególe i żyje własnym życiem. Z drugiej strony dziś ta opowieść może się wydawać dość sztampowa bo główni bohaterowie są prawdziwymi bohaterami a nie mętami z odzysku a tacy są ostatnio w modzie ale to jest właśnie piękne w tej opowieści. To piękna baśń w której dobro jest dobrem a zło złem. Czy warto przeczytać? Nie, nie warto, trzeba i to koniecznie!

[Leniwy_Kocur, 27.02.2007]


Cała trylogia Tolkiena jest moim zdaniem fenomenalna i drugiej takiej książki fantasy nie ma. Świat Tolkiena posiada niepowtarzalny klimat, którego jak do tej pory nie znalazłam nigdzie indziej. Wracałam do "Władcy pierścieni" wielokrotnie i za każdym razem znajdywałam w nim coś nowego.

[Astarte, 12.07.2006]


Najlepiej byłoby to zostawić bez komentarza, bo to dzieło powinno się bronić samo. Powiem tylko, że nie wyobrażam sobie innego wprowadzenia do gatunku niż trylogia Tolkiena. Za samą pracę, którą włożył w swoje książki, za świadomość odpowiedzialności moralnej, odpowiedzialności jaka ciąży na pisarzu, za styl, fantazję, ponadczasowość, za poświęcenie, całokształt itd... Za to wszystko tylko wznosić kaplicę i czcić, albo przynajmniej chylić czoło...

[liamt, 16.05.2006]


Bardzo lubię Tolkiena. "Władca Pierścieni" to wspaniała trylogia o przygodach hobbitów, przyjaźni nawiązującej się między elfem a krasnoludem, oraz wielkiej odwadze Aragorna aby zmierzyć się ze swoim dziedzictwem.

[Kasik, 04.05.2007]


A ja nie do końca zgadzam się z zachwytami nad Władcą Pierścieni. Na pewno na uznanie zasługuje świat stowrzony przez Tolkiena. Fabuła też jest całkiem niezła to znaczy trzyma cały czas w napięciu i jest prowadzona w dobrym tempie.
Mimo to mam kilka zarzutów do tej trylogii. Po przeczytaniu jej, miałam wrażenie, żę jest to trochę taka bajka dla dzieci (może dlatego, że czytałam ją będąc już na studiach). Właściwie poza barwnym światem nic w tej książce nie zaskakuje, nie ma żadnych intryg, żadnych zdrad, żadnych podstępów, żadnych gwałtownych zwrotów akcji, no i wszystko jest czarne albo białe. Szczególnie tyczy się to bohaterów. Bohaterowie oprócz tego, że są elfami, krasnoludami, hobbitami i są bardzo barwnie opisani to jednak są to opisy bardzo powierzchowne. Właściwie nic o nich nie można powiedzieć, bo dobrzy bohaterowie zawsze postępuje dobrze, a źli źle (wyjątkiem jest Gollum).
No i to co jest typowe dla bajek dobro zawsze wygrywa i na samym początku było wiadomo jak się wszystko skończy (zniszczenie pierścienia).
Podsumowując na pewno Władca Pierścieni zasługuje na uznanie, szczególnie świat stworzony przez Tolkiena i na pewno warto tę książkę przeczytać, ale prawie jak każda książka ta również posiada pewne wady.

[Ufi, 16.11.2006]


Władca Pierścieni - książka z którą spotkałem się już dawno temu, jakiś czas po przeczytaniu Hobbita. Miałem ją pożyczoną od znajomego. Było to rewelacyjne, duże wydanie jednotomowe z przepięknymi ilustracjami, tekst przełożyła Maria Skibniewska. Pamiętam jak dziś tamten początek wakacji gdy zaczynałem czytać Władcę. Podszedłem do tego z wielkim entuzjazmem, jednak to nie było to czego oczekiwałem. Spodziewałem się dalszych przygód Bilba, a tu w centrum uwagi jest jego siostrzeniec Frodo. Książka nie wydała mi się lekką, strasznie się dłużyła. W końcu straciłem zapał i pamiętam, że przez pozostałą część wakacji leżała i czekała na mnie z rozdziałem "Mgła na kurhanach". Ostatecznie oddałem ją właścicielowi. Kilka lat później w szkole średniej mój kolega opowiadał mi jaka to jest wspaniała książka, jakie przygody spotykają bohaterów i jaki piękny jest przedstawiony w niej świat Śródziemia. Powiedział też, że właśnie rozpoczęto prace nad ekranizacją dzieła Tolkiena. W sumie nie zmieniłem wtedy jeszcze swojego zdania na temat Władcy Pierścieni. Dopiero po obejrzeniu Drużyny Pierścienia na srebrnym ekranie odkryłem, że to jednak może być coś naprawdę wartego uwagi. Pobiegłem do księgarni, kupiłem i przeczytałem całość w niecałe dwa tygodnie. Historia zawarta w tej książce pochłonęła mnie całkowicie. Jest naprawdę rewelacyjna, napisana z ogromnym rozmachem a Śródziemie jest olbrzymie, przepięknie wykreowane i sprawia wrażenie rzeczywistego świata. Po prostu mistrzostwo gatunku. Książka zawiera obszerne dodatki takie jak alfabet krasnoludów, drzewa genealogiczne rodów hobbitów i krasnoludów, dodatkowe opowiadania o Aragornie itp. Bardzo polecam wszystkim czytelnikom. Tym, którzy zaczynają swoją przygodę w świecie Tolkiena proponuję zacząć od "Hobbit, czyli Tam i z Powrotem", a tym, którzy już przeczytali historię Pierścienia polecam Silmarillion. I tak jak ktoś kiedyś powiedział: "świat dzieli się na dwa rodzaje ludzi: tych co przeczytali Władcę Pierścieni, i tych co przeczytają"... daję 5/5 - moja najulubieńsza

[kelandin, 03.02.2006]


Another Book - Fantasy Books |
Książki Fantasy | Autorzy | Serie | Krainy | Stworzenia


Władca Pierścieni

Autor: 

J.R.R.Tolkien

Tyt. oryg.:

The Lord of the Rings

Książki z tej serii: 3