Streszczenie książki 'Drużyna Pierścienia'

Tom pierwszy, zatytułowany „Drużyna Pierścienia” (na który składa się księga pierwsza i druga), opowiada o odejściu Bilbo Bagginsa z Shire’u, tuż po swoich sto jedenastych urodzinach i o tym, jak Gandalf Szary odkrył, że Pierścień znajdujący się w posiadaniu Frodo Bagginsa jest tym Jedynym, który rządzi wszystkimi Pierścieniami Władzy i został stworzony przez samego Saurona. Na wieść o tym Frodo i jego przyjaciele uciekli z ukochanego i cichego Shire’u, ścigani przez Dziewięciu Jeźdźców Mordoru, aż w końcu, dzięki pomocy Strażnika – Aragorna, cudem dotarli do Ostatniego Przyjaznego Domu w dolinie Rivendell, w którym oczekiwał na nich już Elrond i Gandalf.

W Rivendell miała miejce Narada, na której postanowiono ostatecznie zniszczyć Pierścień, zaś Frodo został Powiernikiem Pierścienia. Wybrano mu ośmiu towarzyszy – Aragorn, Bormir, Legolas (elf z Mrocznej Puszczy), Grimli (krasnolud), Gandalf Szary (czarodziej), oraz czwórka hobbitów: Frodo, Sam, Peregrin i Meriadok, którzy mieli mu pomóc w jego misji, miał bowiem dotrzeć do Mordoru i odnaleźć Górę Przeznaczenia, gdyż tylko tam można było zniszczyć Pierścień. Drużyna wyruszyła tajemnie z Rivendell, musiała jednak zawrócić spod szczytu Caradhrasu i przejść ukrytą Bramą Durina w głąb kopalń Morii. Tam, w walce ze straszliwym Barlogiem, Gandalf runął w otchłań – wtedy przewodnikiem został Aragorn, który okazał się potomkiem dawnych królów, który wyprowadził Drużynę przez Wschodnią Bramę Morii i skierował ją do krainy elfów – Lórien, gdzie spotkali się z władcą i królową Galadrimów. Stamtąd popłynęli z biegiem Wielkiej Rzeki Anduiny, aż do wodogrzmotów Rauros, gdzie uświadomili sobie, że są śledzeni przez szpiegów Nieprzyjaciela i Golluma – stwora, który kiedyś miał w posiadaniu Pierścień, który nadal go do siebie przyciąga.

W tym miejscu Drużyna musiała się zdecydować, czy pójdzie na wschód – do Mordoru, czy z Bormirem na odsiecz stolicy Gondoru – Minas Tirith, zagrożonej wojną, czy też rozdzielić się na dwie grupy. Powiernik Pierścienia upierał się przy wykonaniu swej szaleńczej misji, więc Bormir usiłował mu przemocą wydrzeć Pierścień, co jednak mu się nie udało. Część pierwsza kończy się śmiercią Bormira, zniknięciem Froda i Sama i rozbiciem Drużyny, napadniętej znienacka przez orków.Lista artykułów związanych z serią.


Streszczenie książki 'Dwie Wieże'
Tom drugi, zatytułowany „Dwie Wieże” (na który składa się księga trzecia i czwarta), opowiada dalszych losach rozbitej Drużyny, m.in. o skrusze i...
Autor: Simbelmyne, Seria: Władca PierścieniAnother Book - Fantasy Books |
Książki Fantasy | Autorzy | Serie | Krainy | Stworzenia